Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe (ebrietas simplex), które definiuje się także jako upicie zwykłe, głównie można rozpoznać po zmianach zachowania (agresywność, euforia, smutek, labilność emocjonalna) oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej (bełkotliwa mowa, brak koordynacji ruchowej), co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy. Objawy pojawiają się osobniczo, u osób wyjątkowo wrażliwych od 0,3 promila. Istnieją także osoby, u których nie dochodzi do upojenia alkoholowego pomimo stężenia alkoholu we krwi na poziomie 1,5-2 promila.

Tradycyjnie wyróżnia się w upojeniu zwykłym 3 fazy, zwane również stadiami:

  1. faza podchmielenia, czyli ekscytacji, w której obserwuje się wzmożoną aktywność przy obniżonej jednak precyzji ruchów, zmniejszenie krytycyzmu i zdolności logicznego, przyczynowego myślenia oraz pewną nieadekwatność w reakcjach uczuciowych i zachowaniu,
  2. faza właściwego upojenia, w której występuje chwiejny chód, bełkotliwa mowa, posługiwanie się banalnymi frazesami, dalsze ograniczenie krytycyzmu i zdolności logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia oraz pogłębienie nieadekwatności w reakcjach uczuciowych i zachowaniu. W fazie tej występuje również cały szereg innych symptomów, które łącznie nazywa się „zachowania się pijaków”,
  3. faza głębokiego upojenia, zwana również porażenną, w której występują stopniowo pogłębiające się zaburzenia świadomości, zahamowania ruchowe i wreszcie sen.

Upojenie alkoholowe w fazie podchmielenia, a zwłaszcza w początkowym okresie właściwego upojenia, może przybierać bardzo różnorodne postacie (euforyczną, maniakalną, depresyjną, dysforyczno-eksplozywną, histeryczną), których rodzaj w dużym stopniu zależy od cech osobowości oraz stanu ośrodkowego układu nerwowego.

Stany upojenia alkoholowego mogą pozostawić po sobie jedynie fragmentaryczną pamięć doznanych przeżyć i swojego zachowania się, niekiedy jednak pamięć ta może być całkowicie zniesiona. Szczególnie często upojenie zwykłe pozostawia niepamięć w alkoholizmie przewlekłym.

Wróć


Kompendium wiedzy

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby zaczynają się pojawiać luki w pamięci i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Pacjenci niejednokrotnie konfabulują (wypełniając w ten sposób luki pamięciowe).

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Aż 30% krwotoków jest śmiertelnych.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)