Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

To nie tak, jak myślisz, czyli Zespół Otella

To nie tak, jak myślisz, czyli Zespół Otella

Zespół Otella to uporczywa psychoza urojeniowa dotykająca dość dużą części alkoholików. Prowadzi do niej uporczywe nadużywanie alkoholu, natomiast inne przyczyny wystąpienia choroby nie są do końca znane. Może występować jako samodzielna jednostka chorobowa, albo ujawniać się przy stanach lękowych, depresji czy schizofrenii. Początkowe objawy przypominają klasyczne przypadki zazdrości - z czasem jednak krąg „podejrzanych” o bycie kochankiem partnera/partnerki osoby z Zespołem Otella znacznie się poszerza i niemal wszystko stanowić może dowód zdrady.

Chory nie dostrzega, że podejrzenia o niewierność oparte są na często absurdalnych „dowodach”, takich jak: wyraz twarzy, niewinny żart, spojrzenie osoby nieznajomej, czy nawet drobna zmiana w zachowaniu partnera. Narastająca obsesja każe śledzić partnera – przeszukiwać kieszenie, szuflady, maile i telefony, wnikliwie oglądać bieliznę, poszukiwać śladów zdrady na ciele, podpatrywać z ukrycia, czekać pod miejscem pracy, wypytywać znajomych. Z pozoru niewinne sytuacje powodują eskalację podejrzeń, a tym samym także agresji skierowanej na partnera – może to być na przykład wizyta hydraulika, dłuższe pozostanie w pracy, uśmiech albo nawet spojrzenie nieznajomej osoby. Dochodzi do zaburzenia życia rodzinnego - z jednej strony chory podporządkowuje swoje życie udowodnieniu tezy o zdradzie, z drugiej strony partner stara się za wszelką cenę unikać sytuacji powodujących konflikt. Do oskarżeń dołącza, oprócz agresji, także przemoc fizyczna, uporczywe nękanie, przesłuchania, czasami filmowanie przy użyciu ukrytych kamer. Narasta w chorym przekonanie o zmowie, spisku. Osoba z zespołem Otella obiecuje, że po przyznaniu się do zdrady partner nie poniesie konsekwencji, że „prawda” naprawi popsute relacje i pozwoli na odbudowanie związku. Zdarza się więc, że słyszy takie wyznanie tylko dlatego, żeby skończył z oskarżeniami i zaprzestał dręczenia. Jest to oczywisty podstęp - od tej pory ze zdwojoną siłą chory udowadnia swoje teorie, wynajduje nowe preteksty do wybuchów zazdrości. W skrajnych przypadkach zespół Otella prowadzi do zabójstwa partnera bądź rzekomego kochanka.

Leczenie osoby z tego typu zaburzeniami jest trudne i długotrwałe, często trwa do końca życia. Pierwszym etapem jest zaprzestanie negowania problemu przez samego pacjenta. Wizyta u psychoterapeuty, czy zalecenie leczenia jest często traktowane bowiem jako odwracanie uwagi od rzekomych zdrad partnera. Kolejnym etapem - po wyrażeniu zgody na leczenie i wyrażeniu woli współpracy - jest odstawienie alkoholu jako podstawowej przyczyny zaburzenia. Zazwyczaj u pacjentów stosuje się leki przeciwpsychotyczne i psychoterapię. Niestety skuteczność terapii rzadko kiedy jest satysfakcjonująca. Chorzy często po chwilowej poprawie rezygnują z pracy nad sobą i zażywania lekarstw. W przypadku, gdy osoba z zespołem Otella nie wyraża chęci wyleczenia, jego parter staje przed dramatyczną decyzją dotyczącą wspólnej przyszłości. Na forach internetowych osobom, które szukają pomocy dla partnera niewyrażającego woli do leczenia się, najczęściej doradza się zakończenie związku. Opinie tych, którzy najczęściej sami tkwili w podobnej relacji i doradzają zerwanie, potwierdzają także psychoterapeuci. Szansą dla uratowania relacji jest więc jedynie silna chęć chorego do wyzdrowienia poparta intensywną pracą nad samym sobą.

Kompendium wiedzy

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie 12-24 godziny po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości przyjmowanego alkoholu. Większość AZA jest możliwych do wyleczenia w warunkach domowych, niemniej jednak zawsze konieczne jest badanie lekarskie celem oceny, czy pacjent nie potrzebuje hospitalizacji.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby zaczynają się pojawiać luki w pamięci i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Pacjenci niejednokrotnie konfabulują (wypełniając w ten sposób luki pamięciowe).

Więcej

Zapalenie trzustki

Zarówno przewlekłe i ostre zapalenie trzustki to stany chorobowe bezpośrednio związane z alkoholem. Ostre zapalenie trzustki w co najmniej w 50% jest spowodowane regularnym nadużywaniem alkoholu, natomiast przewlekłe zapalenie trzustki aż w 60-85%. Oba stany chorobowe potrafią doprowadzić do trwałej niesprawności, wyniszczenia a nawet śmierci i bywają przyczyną wielu cierpień pacjenta.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)