Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Nikt nie rodzi się alkoholikiem, czyli słów kilka o osobowości uzależnieniowej

Nikt nie rodzi się alkoholikiem, czyli słów kilka o osobowości uzależnieniowej

Jako ludzie mamy zróżnicowane cechy osobowości - dwie osoby o takim zestawie cech charakteru, usposobienia po prostu nie istnieją. W związku z tym nie da się wyróżnić osób szczególnie podatnych na uzależnienia. Pomimo tego uzależnieni często posiadają pewne cechy, które są powtarzalne.

Można zatem przyjąć, że do uzależnienia mogą predysponować: wybuchowość, brak dojrzałości emocjonalnej, niezdyscyplinowanie, skłonność do popadania we frustrację, brak poczucia bezpieczeństwa.

Łatwiej uzależniają się ponadto osoby ciągle poszukujące stymulacji, nowych doznań, które są skłonne do podejmowania zachowań ryzykownych. Impulsywność powtarza się wśród przeróżnych badań naukowych dotyczących predyspozycji do alkoholizmu jako tzw. czynnik ryzyka. Statystycznie rzadziej eksperymentują z substancjami psychoaktywnymi osoby zachowawcze, introwertyczne, unikające problemów, bierne, ostrożne. Rzadko też kontynuują regularne używanie tego typu środków. Oczywiście ze zwykłego doświadczenia życiowego wiemy, że alkoholizm dotyka także osób nieśmiałych, zagubionych, dla których alkohol jest sposobem na radzenie sobie z odrzuceniem, stresem, samotnością itp.

W procesie badania uzależnień zauważa się także zjawisko genetycznej skłonności do alkoholizmu. Synowie uzależnionych ojców mają większą tolerancję alkoholu i zwiększoną predyspozycję do choroby alkoholowej. Wśród osób „dziedziczących” skłonność alkoholową zauważa się także słabsze odczuwanie objawów zatrucia alkoholowego. Zdarza się także minimalne bądź żadne odczucie objawów pointoksykacyjnych, zwanych potocznie kacem. Kiedy intensywne spożycie alkoholu nie przynosi ze sobą konsekwencji dnia następnego, pijący łatwiej się uzależnia od osób, u których objawy zatrucia alkoholowego są nasilone.

Wieloletnie badania psychologów dowodzą, że osoby uzależnione także wyróżniają się na tle zdrowej społeczności. Nie można wskazać typowej osobowości kształtującej się pod wpływem uzależnienia, a jedynie próbować wskazać najczęściej występujące cechy.

Badania naukowe wskazują na fakt, że alkoholicy często mają zafałszowany obraz samych siebie. Sami często uważają się za osoby towarzyskie i żywiołowe. W końcu częstokroć są w centrum życia towarzyskiego swojej grupy, wznoszą toasty, napełniają kieliszki, cieszą się dużym powodzeniem. Dlatego z czasem alkoholicy koloryzują opowieści dotyczące imprez, bagatelizują negatywne skutki alkoholu, idealizują swoje dokonania.

Z drugiej strony częściej wątpią w swoje możliwości, opisują siebie przy użyciu negatywnie nacechowanych przymiotników. Uzależniony nie widzi często potrzeby uporządkowania swojego życia, nie wykazuje wytrwałości - raczej u innych poszukuje siły i skuteczności. Alkoholicy często mają trudność z długofalową realizacją powziętych planów, szybciej się wycofują, oczekują niemal natychmiastowej gratyfikacji za wykonaną pracę. Podczas terapii uzależnień charakterystyczne jest, że pierwszym krokiem do wyleczenia jest nauczenie chorego odpowiedzialności za swoje własne życie. Dla alkoholika bowiem wystarczającym uzasadnieniem do picia staje się żona, praca, czy nawet pogoda. Terapeuci zauważają, że uzależnieni często stosują na opisanie swojego uzależnienia słów w formie bezosobowej: wypiło się, zrobiło się.

Na drodze do wyzdrowienia niezależnie od indywidualnych cech i predyspozycji alkoholowych, leczenie opiera się na pracy nad własnym widzeniem świata, silną wolą, a przede wszystkim: wzięciu odpowiedzialności za własne decyzje i postępowanie.

Kompendium wiedzy

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Aż 30% krwotoków jest śmiertelnych.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Pojawienie się wyraźnych objawów choroby poprzedzone jest na ogół nadmierną podejrzliwością wobec partnerki. Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)