Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Kiedy pije kobieta

Mówiąc: „kobieta pijąca” łatwo ulec stereotypom. Według powszechnej niegdyś opinii kobieta szanująca się, „porządna” nie sięgała do kieliszka, alkoholizm pań spotykał się ze szczególnym ostracyzmem. Kobieta nadużywająca alkoholu dostawała etykietkę - rozwiązłej, ze złego towarzystwa, z nizin społecznych i ekonomicznych. Alkohol był domeną mężczyzn. Coraz częściej pojawia się jednak inny obraz kobiety – alkoholiczki: inteligentnej, zadbanej, zamożnej, ale pijącej przed zaśnięciem dla rozładowania napięć. Żaden z tych obrazów nie oddaje istoty problemu.

Niestety alkoholizm kobiet jest obejmuje swoim zasięgiem coraz większej ilości pań ze wszystkich grup społecznych. Feminizm, walka o równouprawnienie odegrały chlubną rolę w zmianie mentalności społecznej, ale także ma swój udział w omawianym zjawisku. Pretekstów do picia alkoholu jest coraz więcej – kobiety organizują babskie wieczory z winem, piją na studiach, na kolacjach firmowych i prywatnych, ze znajomymi i same w pubie. Nie budzi niczyjego zażenowania dziewczyna na rauszu po wizycie w klubie, „mocna głowa” staje się powodem do dumy, znakiem rozpoznawczym kobiety – kumpla, która bez kompleksów pije na równi z mężczyznami. Zjawisko to jest stosunkowo nowe, ale szybko podążyli za nim producenci alkoholu, którzy starają się pozyskać nowych klientów. Na sklepowych półkach pojawiają się aromatyzowane piwa, alkohole w ładnych i zgrabnych, estetycznych opakowaniach i, co ważne, w małych objętościach – według badań najczęściej kupują je właśnie kobiety, w klubach coraz więcej lekkich drinków o wdzięcznych nazwach. Reklama piwa? Kiedyś typowym obrazkiem było męskie spotkanie, mecz. Dziś to impreza w doborowym towarzystwie, na której bawią się młodzi, uśmiechnięci ludzie. Takie obrazy wieńczą zazwyczaj hasła nasuwające skojarzenia z dobrą zabawą, przyjaźnią, radością, korzystaniem z życia. W tym, wykreowanym przez reklamę świecie, wódkę nadal piją twardzi faceci, ale już piwo jest demokratyczne. Jest jeszcze wino – do kolacji w gronie przyjaciół, na babskie pogaduszki w realu albo Internecie, przy dobrym filmie albo na poprawę nastroju. Okazji do picia jest coraz więcej, większe jest też przyzwolenie społeczne na picie alkoholu przez kobiety.

Badania pokazują, że dziewczynki w okresie dorastania i kobiety przechodzące na emeryturę są szczególnie podatne na uzależnienie od alkoholu. Statystyczna alkoholiczka jednak to mieszkanka miasta powyżej 50 tys. w wieku 20 - 39 lat.

Przyczyny alkoholizmu wśród kobiet są złożone. Najczęściej wymienia się wśród nich: chęć złagodzenia stresu, napięcia (w tym także przedmiesiączkowego), kłopoty emocjonalne, zaburzenia odżywiania, konflikty w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Niebagatelna jest też rola współczesnych oczekiwań stawianych przed kobietami: mają być idealnymi matkami, żonami, namiętnymi kochankami, gospodyniami, a do tego spełniać się zawodowo – wiele z nich nie jest w stanie im sprostać. Silne poczucie wstydu, jakie często towarzyszy alkoholiczkom, nakazuje im pić w samotności, w ukryciu. Zdarza się, że przez lata najbliższa rodzina nie ma pojęcia o ich problemie. Jak to się udaje? Odpowiedź tkwi w sposobie picia przez kobiety, zwłaszcza w początkowym stadium alkoholizmu. Dawki alkoholu są niewielkie, tzw. „podtrzymujące” ale wypijane stale, regularnie, co nie pozwala na upicie się zupełne, ale daje uczucie bycia na rauszu.

Naukowo dowiedziono także, że kobiety uzależniają się łatwiej niż mężczyźni. Szybciej ulegają zatruciu alkoholowemu – metabolizm alkoholu nie przebiega u nich równie sprawnie, co u mężczyzn, a estrogeny sprzyjają łatwiejszemu jego wchłanianiu. Marskość wątroby u kobiet pojawia się średnio po 14 latach intensywnego picia, podczas gdy u mężczyzn po 20 latach. Kobiety nadużywające alkoholu często miewają zaburzenia hormonalne, są podatne na osteoporozę, raka sutka, osłabia się ich popęd seksualny. Częściej niż pijący mężczyźni doświadczają przemocy – przede wszystkim seksualnej, i statystycznie częściej są ofiarami przestępstw.

Dla zdrowiejących albo chcących wyzdrowieć alkoholiczek, najważniejsze jest wsparcie najbliższych – co niestety nie jest oczywiste. Uwarunkowania kulturowe nadal (choć absolutnie nie jest to regułą) odciskają swoje piętno - łatwiej potępić alkoholiczkę i zostawić ją samej sobie. To samo dotyczy procesu zdrowienia – alkoholik podejmujący leczenie jest postrzegany jako heros. Kobieta – często wręcz przeciwnie.

Kompendium wiedzy

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka (gastritis), ze względu na rzadko występujące ograniczenie stanu zapalnego jedynie do błony śluzowej, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną.

Więcej

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe, które definiuje się także jako upicie zwykłe, głównie można rozpoznać po zmianach zachowania oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej, co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy. Objawy upojenia pojawiają się osobniczo, u osób wyjątkowo wrażliwych już od 0,3 promila.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)