Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą która rozwija się przez dłuższy czas. Zazwyczaj rozwija się niepozornie: od spotkań z przyjaciółmi, na których alkohol jest nieodzowny. Oczywiście jest to zaledwie pierwszy etap i u większości osób sporadyczne drinki w towarzystwie nie wiodą do uzależnienia. U tych, którzy zaczynają mieć z nim problem alkohol pojawia się coraz częściej - bez niego nie ma udanego spotkania. Często są oni inicjatorami picia w grupie, duszami towarzystwa - robią drinki, wznoszą toasty, nakłaniają do picia innych. Alkohol staje się częścią rytuałów: ma rozładować napięcie, pomóc zasnąć, ukoić skołatane nerwy. Kiedy przed weekendem ogarnia przyjemne podniecenie na myśl o tym, że można się w spokoju upić, to znak, że problem narasta. Wówczas kac nie zniechęca, a w domu czekają już preparaty na „dzień po”.

Na tym etapie osoba uzależniona odbiera często sygnały od najbliższych, że utraciła zdolność panowania nad ilością wypijanego alkoholu. Niestety zazwyczaj bagatelizuje te objawy, padają słowa: mogę przestać, ale nie chcę, lubię się dobrze zabawić, inni piją więcej. W końcu standardem stają {się „szewskie poniedziałki” w pracy|przyjścia do pracy na kacu}, jazda pod wpływem alkoholu, coraz większe ilości wypijanego alkoholu. Nie są już potrzebne ani pretekst, ani kompani do picia. Nawet po dłuższej przerwie uzależniony wraca do nałogu. W naszej kulturze alkohol pojawia się często, Polacy „słyną z mocnej głowy”, dlatego zaprzeczanie problemowi trwa długo. Dodatkowo alkoholik dla udowodnienia, że nie ma problemu, potrafi zaprzestać picia, np. na kilka miesięcy, albo też przetrwać imprezę bez kieliszka. Te krótkotrwałe sytuacje mają uspokoić najbliższych, ale tak naprawdę nie zmieniają sytuacji uzależnionego. O alkoholizmie z całą pewnością można mówić, gdy powtarzają się pewne objawy:

Kompendium wiedzy

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Więcej

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie 12-24 godziny po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości przyjmowanego alkoholu. Większość AZA jest możliwych do wyleczenia w warunkach domowych, niemniej jednak zawsze konieczne jest badanie lekarskie celem oceny, czy pacjent nie potrzebuje hospitalizacji.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Pojawienie się wyraźnych objawów choroby poprzedzone jest na ogół nadmierną podejrzliwością wobec partnerki. Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)