Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Implantacja Disulfiramu (Esperal)

Disulfiram jest popularnym środkiem używanym do wspomagania walki z alkoholizmem. Jest on używany do leczenia awersyjnego (uczulającego) – powoduje nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego – produktu ubocznego powstającego w wyniku metabolizmu alkoholu etylowego. Reakcja disulfiram – alkohol następuje zazwyczaj już po upływie kilku – kilkunastu minut od spożycia alkoholu.

Disulfiram powoduje u osoby, która spożyła alkohol objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, uczucie duszności i rozpierania w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca, pocenie się, ból i zawroty głowy, nudności, uczucie niepokoju oraz lęk przed umieraniem.

Ze względu na sposób działania lek może być podawany jedynie przez lekarza po uprzednim szczegółowym wywiadzie. Disulfiram wszczepia się podpowięziowo (przy znieczuleniu miejscowym) rozmieszczając gwiaździście 8 do 10 tabletek, zależnie od wagi pacjenta. Jego skuteczność utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Zabieg taki może się odbyć jedynie za wiedzą i zgodą pacjenta i po zapoznaniu go z konsekwencjami stosowania Disulfiramu.

Przeciwskazania do stosowania leku:

  • nadwrażliwość na disulfiram lub tiokarbaminiany;
  • stan nietrzeźwości, bądź spożycie alkoholu w ciągu poprzedzających 48 godzin (zakaz dotyczy wszelkich produktów zawierających etanol);
  • choroby układu krążenia - zawał serca, niewydolność serca, niewydolność obwodowa krążenia, choroba niedokrwienna serca, zapalenie zarostowe tętnic, nadciśnienie tętnicze, zapalenie wielonerwowe; zapalenie nerwu wzrokowego;
  • wcześniejsze próby samobójcze, zaburzenia psychiczne
  • ciąża i karmienie piersią

Ostrożności wymaga także podawanie leku pacjentowi cierpiącemu na choroby wątroby, zaburzenia czynności nerek, cukrzycę lub padaczkę. Ze względu na możliwość reakcji z innymi lekarstwami, bądź możliwość osłabienia przez nie działania Disulfiramu, wszelkie tego typu substancje także powinny zostać zgłoszone przed zabiegiem.

Kontakt z nami

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego. Na pilne zgłoszenia, wymagające kontaktu jak najszybciej odpowiadamy w ciągu 60 minut, także w niedziele, święta oraz w godzinach nocnych.
Kompendium wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra występuje po zakończeniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może przejść w postać przewlekłą.

Więcej

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie 12-24 godziny po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości przyjmowanego alkoholu. Większość AZA jest możliwych do wyleczenia w warunkach domowych, niemniej jednak zawsze konieczne jest badanie lekarskie celem oceny, czy pacjent nie potrzebuje hospitalizacji.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Pojawienie się wyraźnych objawów choroby poprzedzone jest na ogół nadmierną podejrzliwością wobec partnerki. Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)