Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra (ostra omamica) tak samo jak delirium występuje po zakończeniu wielomiesięcznego – wieloletniego ciągu picia. Jest ona 2 co do częstości występowania psychozą alkoholową i towarzyszy innym objawom Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Objawami jej są halucynacje słuchowe.

Początek choroby pojawia się nagle. Najczęściej pacjent zaczyna słyszeć głosy, które grożą mu, wymyślają, czasami oskarżają, a kiedy indziej żywo dyskutują na jego temat, bądź nakazują co ma robić. Pacjent ma również wysoki poziom lęku. Zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Właśnie z tego powodu może być niebezpieczny dla otoczenia i siebie, ponieważ trudne doznania omamowe (halucynacje) mogą popchnąć go do samobójstwa lub do zaatakowania innych.

Stan wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może przejść w postać przewlekłą.

Wróć


Kompendium wiedzy

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Więcej

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa rozwija się niejednokrotnie początkowo jako Alkoholowy Zespół Abstynencyjny lub delirium tremens (majaczenie alkoholowe, biała gorączka). W toku choroby zaczynają się pojawiać luki w pamięci i zaburzenia neurologiczne (zaburzenia chodu, oczopląs, czasem cechy otępienia). Pacjenci niejednokrotnie konfabulują (wypełniając w ten sposób luki pamięciowe).

Więcej

Krwawienie z żylaków przełyku

Krwawienie z żylaków przełyku to gwałtowny krwotok z rozszerzonych żył w dolnej partii przełyku. Nierzadko jest ono pierwszym objawem żylaków przełyku i jednocześnie ich najgroźniejszym powikłaniem. Aż 30% krwotoków jest śmiertelnych.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)