Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Farmakologia w służbie walki z alkoholizmem

Farmakologia w służbie walki z alkoholizmem

Nauka od lat poszukuje skutecznej metody walki z alkoholizmem. Niestety nie ma cudownego środka - wyzwalanie się z nałogu to nadal przede wszystkim ciężka praca chorego oparta na pracy z psychologiem lub w grupie AA. Obecna wiedza pozwala na wspomaganie leczenia psychologicznego środkami łagodzącymi głód alkoholowy, a tym samym zmniejszającymi ilość wypijanego alkoholu oraz środkami, które wymuszają abstynencję.

Dość popularnym, choć wywołującym kontrowersje, środkiem jest disulfiram. Należy on do grupy leków stosowanych w leczeniu awersyjnym. Jest ono oparte na wymuszaniu abstynencji. Disulfiram podaje się doustnie (Anticol, Antabus) lub w formie implantu (Esperal, Disulfiram). Powoduje nagromadzenie aldehydu octowego u osoby, która spożyła alkohol, co z kolei prowadzi do zatrucia. W założeniu metoda ta jest oparta na strachu przed spożyciem alkoholu - stąd jej kontrowersyjność. Disulfiram w reakcji z alkoholem może powodować: bóle głowy, zaczerwienienie twarzy, gwałtowne bicie serca, mdłości, wymioty, brak tchu. Reakcja ta zachodzi po kontakcie z jakimkolwiek alkoholem nawet w niewielkich ilościach. Przeciwwskazaniem do stosowania tego rodzaju terapii są zaburzenia psychiczne i problemy z sercem.

Druga grupa środków stosowanych w farmakologicznym leczeniu alkoholizmu to te, które wpływają hamująco na przymus picia alkoholu lub osłabiają jego działanie „nagradzające”. Dodatkowo leki te działają przeciwdepresyjnie i poprawiają zdolności poznawcze.

Naltrekson - lek podawany doustnie, na skutek jego działania zostaje zredukowany głód alkoholowy, a tym samym motywacja do picia. Intensywność spożycia alkoholu tym samym spada. Lek charakteryzuje się dość niską ilością możliwych działań niepożądanych.

Akamprozat - lek podawany doustnie. Wspomaga wydłużenie okresów abstynencji.

Niezależnie od wyboru formy leczenia, powinna ona przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie zastąpi ono jednak pełnowymiarowej terapii. Zdarzają się przypadki, że pacjenci nie decydujący się na leczenie psychologiczne samodzielnie narzucają sobie pewną dyscyplinę lub wyraźnie ograniczają ilość spożywanego alkoholu - jednakże są to wydarzenia sporadyczne.

Kompendium wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra występuje po zakończeniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może przejść w postać przewlekłą.

Więcej

Paranoja alkoholowa

Paranoja alkoholowa rozwija się u mężczyzn w nieco mniej nasilonym stopniu uzależnienia od alkoholu, zwykle po czterdziestce. Pojawienie się wyraźnych objawów choroby poprzedzone jest na ogół nadmierną podejrzliwością wobec partnerki. Niektórzy określają tę formę paranoi Zespołem Otella lub obłędem zazdrości.

Więcej

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współwystępować u jednego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Alkoholowa marskość wątroby rozwija się po zaledwie 10 latach intensywnego picia u 15% alkoholików.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)