Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Delirium tremens

Majaczenie alkoholowe (delirium tremens, majaczenie drżenne, biała gorączka) to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych.

Delirium pojawia się w ciągu 2-3 dni od rezygnacji z alkoholu po wielomiesięcznym – wieloletnim ciągu spożywania alkoholu. Symptomy obejmują te opisane przy Alkoholowym Zespole Abstynencyjnym oraz zaburzenia świadomości i bardzo silnie wyrażony lęk oraz doznania psychotyczne (omamy i urojenia).

Dość często zdarza się, że delirium towarzyszą inne choroby np.: zapalenie płuc, niewydolność serca, cukrzyca, krwawienie z żylaków przełyku, marskość wątroby. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Wróć


Kompendium wiedzy

Halucynoza alkoholowa ostra

Halucynoza alkoholowa ostra występuje po zakończeniu wielomiesięcznego - wieloletniego ciągu picia. Objawami jej są halucynacje słuchowe. Zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Stan wymaga pilnego leczenia i hospitalizacji. Halucynoza może przejść w postać przewlekłą.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka (gastritis), ze względu na rzadko występujące ograniczenie stanu zapalnego jedynie do błony śluzowej, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną.

Więcej

Zespół drugiego dnia

Zespół drugiego dnia (kac) to inaczej złe samopoczucie występujące do kilku godzin po wprowadzeniu do organizmu zbyt dużej ilości alkoholu. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak procesy metaboliczne organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci przetworzonej. Kac zwykle nie wymaga leczenia, czasem jednak w przypadku nasilonych dolegliwości chorego należy nawodnić i podać leki objawowe.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)