Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Czym jest odtrucie alkoholowe?

czym jest odtrucie alkoholowe

Najważniejszą informacją, jaka powinna pojawić się w kontekście odtrucia alkoholowego jest to, że nie jest ono wystarczającą formą leczenia alkoholizmu. Odtrucie ma za zadanie złagodzenie dolegliwości związanych z zatruciem alkoholowym. Schemat takiego zatrucia przedstawia się następująco: w zaawansowanym stadium uzależnienia organizm domaga się coraz większych dawek alkoholu. Kiedy spada jego poziom we krwi, pojawiają się fizyczne i psychiczne dolegliwości, takie jak stany lękowe, bezsenność, omamy, pocenie się, drżenie rąk, a nawet depresja. Dla zneutralizowania tego stanu, chory ponownie sięga po alkohol. Tak tworzy się pijacki ciąg, którego uzależniony nie jest w stanie samodzielnie przerwać. Może on trwać przez wiele dni, a nawet miesięcy. Nadużywanie alkoholu wytwarza w organizmie toksyny - wątroba podczas procesów metabolicznych próbuje je usunąć. Wraz z nimi wypłukiwane są także substancje odżywcze. Zmniejszony apetyt, a także torsje w czasie ciągu alkoholowego dodatkowo osłabiają uzależnionego. Wyjałowiony organizm zatruwany alkoholem jest podatny na uszkodzenia organów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby. Domowe sposoby odtrucia są na tym etapie nieskuteczne. Kiedy niemożliwe staje się normalne funkcjonowanie, nieodzowna jest pomoc lekarska.

Głównym przeciwwskazaniem do odtrucia jest stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Wówczas podejmuje się w pierwszej kolejności działania mające na celu ratowanie życia. Aby rozpocząć zabieg odtruwania, chory musi wyrazić zgodę na jego przeprowadzenie. W przypadku odmowy leczenia, lekarz poprzestaje na udzieleniu porad dotyczących dalszego postępowania.

Kiedy pacjent wyraża zgodę na rozpoczęcie niezbędnych procedur, lekarz przystępuje do działania. Początkowo ocenia stan ogólny uzależnionego. Pozwala to na ustalenie schorzeń pacjenta, ewentualnych przeciwwskazań i dobrania kolejnych procedur medycznych. Na tej podstawie ustala odpowiednie i dostosowane do indywidualnych potrzeb płyny infuzyjne. Samo odtrucie polega na usunięciu z krwiobiegu szkodliwych substancji poprzez przetoczenie płynów (kroplówka). Podawane w niej leki mają także na celu zlikwidowanie dolegliwości związanych z piciem oraz regenerację organizmu. Uzupełnione zostają niedobory wodno - elektrolitowe. Następuje znaczna poprawa samopoczucia uzależnionego, zazwyczaj udaje mu się spokojnie zasnąć.

Ostatnim krokiem jest porada lekarza dotycząca dalszego postępowania i ewentualnego leczenia.

Farmakologiczne odtrucie jest stosowane doraźnie i nie zastąpi programu leczenia uzależnienia. Po podjęciu decyzji o leczeniu uzależnienia, należy skonsultować się z odpowiednią do tego celu instytucją.

Kompendium wiedzy

Zespół drugiego dnia

Zespół drugiego dnia (kac) to inaczej złe samopoczucie występujące do kilku godzin po wprowadzeniu do organizmu zbyt dużej ilości alkoholu. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak procesy metaboliczne organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci przetworzonej. Kac zwykle nie wymaga leczenia, czasem jednak w przypadku nasilonych dolegliwości chorego należy nawodnić i podać leki objawowe.

Więcej

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka, a właściwie zapalenie żołądka (gastritis), ze względu na rzadko występujące ograniczenie stanu zapalnego jedynie do błony śluzowej, to stan chorobowy, w którym dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez różne czynniki etiologiczne wywołujące reakcję zapalną.

Więcej

Marskość wątroby

Przyczyny marskości wątroby są bardzo różnorodne i mogą współwystępować u jednego pacjenta. W świecie zachodnim najbardziej powszechnymi przyczynami są przewlekłe nadużywanie alkoholu i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Alkoholowa marskość wątroby rozwija się po zaledwie 10 latach intensywnego picia u 15% alkoholików.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)