Zadzwoń! 669 801 801 (24h)
Detox poalkoholowy
Odtrucia alkoholowe
Odtrucia
Lekarze specjaliści
Pomoc
Pomoc
Leczenie
Profilaktyka

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, w skrócie AZA to stan chorobowy, który pojawia się przeciętnie 12-24 godziny po zakończeniu ciągu alkoholowego i zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu ilości przyjmowanego alkoholu.

Patomechanizm AZA nie jest całkowicie znany. Skrótowo rzecz ujmując – podczas spożywania alkoholu głównie układ nerwowy, ale także inne układy organizmu ulegają adaptacji (czyli dostosowaniu) do zwiększonych dawek toksyny, jaką jest alkohol we krwi. Natychmiastowe zmniejszenie jej stężenia we krwi powoduje różnicę między wytworzonymi mechanizmami adaptacji organizmu a obecnością małego stężenia alkoholu.

Objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (nie zatrucia alkoholem!) są: problemy ze snem, bóle głowy, problemy jelitowo-żołądkowe (objawiające się najczęściej nudnościami, wymiotami, rozwolnieniem, bólami nadbrzusza i w klatce piersiowej), niepokój, zmęczenie, nadpobudliwość, gorące poty, wysoki puls i podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Zdarzyć się mogą czasami halucynacje (mało nasilone i bardzo sporadyczne). We krwi są obecne zaburzenia elektrolitowe, zwykle w postaci niskiego stężenia potasu, fosforanów, wapnia, czasem glukozy (tzw. hipoglikemia). Po 24-48 godzinach trwania nieleczonego AZA mogą pojawić się ataki padaczkowe.

Większość AZA jest możliwych do wyleczenia w warunkach domowych, niemniej jednak zawsze konieczne jest badanie lekarskie celem oceny, czy pacjent nie potrzebuje hospitalizacji. Chorzy z AZA potrzebują detoksu alkoholowego– przede wszystkim podania elektrolitów i płynów, czasem niezbędne staje się podanie środków uspokajająco-nasennych.

Wróć


Kompendium wiedzy

Upojenie alkoholowe

Upojenie alkoholowe zwykłe, które definiuje się także jako upicie zwykłe, głównie można rozpoznać po zmianach zachowania oraz zaburzeniach koordynacji nerwowej, co stanowi naturalną reakcję organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego na alkohol etylowy. Objawy upojenia pojawiają się osobniczo, u osób wyjątkowo wrażliwych już od 0,3 promila.

Więcej

Zespół drugiego dnia

Zespół drugiego dnia (kac) to inaczej złe samopoczucie występujące do kilku godzin po wprowadzeniu do organizmu zbyt dużej ilości alkoholu. Etanol zawarty w napojach alkoholowych odpowiada za stan tzw. upojenia alkoholowego. Jego picie zmienia jednak procesy metaboliczne organizmu, gdyż jest on wydalany praktycznie w całości w postaci przetworzonej. Kac zwykle nie wymaga leczenia, czasem jednak w przypadku nasilonych dolegliwości chorego należy nawodnić i podać leki objawowe.

Więcej

Delirium tremens

Delirium tremens to stan zagrożenia życia, wymaga pilnej pomocy i hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci z majaczeniem alkoholowym przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych. Delirium cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością: ponad 20% w przypadku chorób współistniejących, 5% u osób bez innych obciążeń.

Więcej


Indywidualna Praktyka Lekarska - Warszawa - tel. 669 801 801 (24h / 7d)